Nevyplnili jste přihlašovací údaje.
Uživatel neexistuje.
Špatné heslo.
Váš účet není aktivní.
Jste odhlášen.
Dobrý den, celý den.
Již několik dní plní stránky médií opatření ČNB, která svým nákupem euro snížila hodnotu české koruny o 5%. Nejsem ekonom, abych si mohl dovolit hodnotit prospěšnost tohoto opatření z ekonomického hlediska, nicméně nad vysvětlením, které jsme jako občané dostali z úst samotného guvernéra ČNB mi zůstává rozum stát.
Co skutečně vedlo ČNB k tomu, že oslabila naši korunu poznáme všichni zcela jistě v blízké budoucnosti a jestli to bylo ve prospěch “rozběhnutí” ekonomiky jakbysmet. Zatím se musíme spokojit s oficiálními zdůvodněními, která postupem času začínají být modifikována a lze je shrnout zhruba takto:
Moji rodiče mě v dětství říkali, že když se mi zdá něco příliž složité, měl bych k pochopení určitého tvrzení používat selský rozum. Podívám-li se znova na důvody znehodnocení naší koruny, můj selský rozum mi říká, že tvrzení pánů z ČNB je v mnohém protimluv a pravděpodobně bude mít opačný efekt než pánové z ČNB předpovídají. Možná je znehodnocení měny dobré ve prospěch měny, rozhodně není však dobré ve prospěch většiny občanů, jejichž příjmy v cca 65% neodosahují ani průměru.
Rozhýbání ekonomiky podle mého nastane tehdy, rozhýbe-li se spotřeba. Spotřeba se může rozhýbat jedině tehdy, budou-li lidi nakupovat zboží. Nakupovat zboží mohou pouze tehdy, zůstane-li jim z jejich výdělků, po zaplacení svých “fiskálních nákladů” (bydlení, energie, potraviny, pojištění, splátek úvěrů) dostatek peněz na zbytné statky a nebudou-li se muset bát, že v budoucnu ne ně jejich příjmy stačit nebudou – toto považuji za důležité pro omezení úspor. Strach z nedostatečných a nejistých příjmů v budoucnu, a nic jiného, je dle mého, hlavní příčinou toho, že lidé začali šetřit. Šetří i přesto, že kupní síla české koruny dlouhodobě klesá a zdražení zboží snížením kupní síly koruny šetření ještě podpoří. Šetření donutilo ( a v budoucnu opět donutí) obchodníky snížit ceny, snížení cen vedlo pochopitelně k nižším daňovým odvodům (často se vyčítá státu, že nedovede vybrat daně…), nižší daňové odvody vyvíjejí tlak na veřejné zakázky ze kterých jsou živy velké firmy a jejich zaměstnanci… a kruh o nízké spotřebě se uzavírá.
Exportéři, zejména ti úspěšní vývozci, mi určitě prominou, když uvedu, že jich se snížení kupní síly nijak dramaticky jejich příjmů nedotkne. Většina z nich totiž již dávno nakupuje v cizí měně, mají své účty v měnách zemí se kterými obchody vedou nebo používjí účty zřízené v zahraničí. Představa, že by zaměstnanci takovýchto firem automaticky dostali o 5% přidáno na mzdě (což by možná pomohlo spotřebě) je myslím lichá.
Jediní, kteří na znehodnocení koruny vydělali jsou majitelé cenných papírů v cizích měnách, případně majitelé mající peníze na účtech v zahraničních měnách (eura, dolary). Ti okamžitě vydělali 5% na svém majetku.
Proces ovlivňování úspor ze starny ČNB je nepřetržitý, vždycky, když mají lidé na svých účtech moc peněz je nejjednodušším opatřením je o ně připravit znehodnocením koruny a vysvětlovat to prospěšností toho nebo onoho. Jedním z úkolů ČNB je pečovat o stabilitu měny. Jak prezentoval guvernér Singr v médiích ČNB bude přijímat taková opatření, aby meziroční inflace narůstala o 2% ! Pro toho, kdo vidí v peněžních úsporách šanci zajistit si příjmy v důchodovém věku a bude si šetřit pravidelně jakoukoli měsíční částku měsíčně po dobu svého produktivního věku, předpokládejme 30 let, to znamená, že ho ČNB svým “stabilizačním” působením kupní síly koruny připravíza tuto dobu o 60% úspor aniž by cokoli dalšího hrozilo. Šetřílkovi nezbývá nic jiného než doufat, že mu tuto ztrátu vynahradí úroky popřípadě výnosy z investic (po odečtení daně) – spolehne-li se jen na finanční produkty
Jak se tomu bránit? A jde to vůbec? Těžko. Především je třeba dělat to co chce ČNB. Nedržte na účtech svoje peníze a “přetavte” svoje úspory (neustále znehodnocované) do reálného hmotného majetku. Investujte (dlouhodobě) do cenných papírů v cizí měně, nakupujte eura, investiční zlato, případně jiný hmotný majetek. Zvažujte pečlivě, které věci opravdu nutně potřebujete nekupujte zbytečnosti. V případě, že dojdete k závěru, že se bez nich obejdete, ihned polovinu jejich ceny investujte do majetku. Věci krátkodobé spotřeby nakupujte u českých výrobců.
Za nejsnadněji dosažitelný reálný hmotný majetek, s nejnižšími transferovými náklady a s dostatečnou likviditou je stále považováno investiční zlato. Zvažujte proto i tuto možnost jak nepřicházet o svoje peníze.
-Ko-