Cena zlata se včera opět dostala na svoje historické minimum. To je skvělá příležitost pro rozumné investory k jeho nákupu. Řeč je pochopitelně o fyzickém zlatu, nikoli o zlatu papírovém. Cena zlata se přiblížila k hranici těžebních nákladů těžařských společností. Menším společnostem se již nevyplatí nerentabilní těžba, doly zavírají nebo je prodávají větším společnostem. Ty budou hrát v budoucnu klíčovou roli v ceně zlata.
Zlato bude i v budoucnu plnit úlohu bezpečného přístavu pro uchování majetku. Proto jej stále nakupují, a v této nejisté “peněžní době” zejména, všechny centrální banky jako pojistku na horší časy. Stejně by se měli chovat i drobní střadatelé a část peněz vkládaných do klasických finančních produktů převést do nákupu zlata.
Za prudký pokles ceny zlata může také burza Shanghai Gold Exchange
Z důvodu velkého výprodeje zlata na Shanghai Gold Exchange včera v dopoledních hodinách propadla cena zlata během pár vteřin o 4% na cenu 1.080 USD/ Oz. Cena zlata se tak dostala na nejnižší úroveň od února 2010. Prodej futures kontraktů jedné místní banky v objemu 5 tun následně rozpoutal lavinu nucených výprodejů formou stop-lossů. Po těchto výprodejích cena mírně korigovala na současných 1108 USD/oz.
Nucené výprodeje jdou většinou na vrub zadlužených investorů, kteří používají vypůjčené peníze na nákup zlata na páku s vysokou mírou rizika. To přesně se stalo v Číně také na akciovém trhu, který se zhroutil před nedávnem o 30% a byl zastaven za cenu vládní intervence.
V důsledku snížené ceny zlata, zamířily také ostatní drahé kovy dolů. Cena platiny se propadla o 5% na 942 USD/OZ a je nejníže za posledních 6 let. Palladium je rovněž na nejnižší ceně od října 2012. Stříbro je možné nyní pořídit na ceně okolo 15 USD/OZ. Současné ceny všech drahých kovů jsou na atraktivní úrovni pro případný dokup. Kromě jednorázového nákupu je rozhodně zajímavé období pro založení dlouhodobého spořícího plánu velmi zajímavým potenciálem.
V minulých dnech vydal Peking oficiální zprávu, že čínské zlaté rezervy jsou neustále navyšovány a dosahují již 1658 tun. To je nárůst o 57% ve srovnání s úrovní zásob Číny před šesti lety.
-zdroj Finod-