Peníze jakou hodnotu vlastně mají?
Není snad mezi námi člověk, který by se nezajímal o peníze. Peníze dostáváme za práci, nakupujeme za ně zboží a naprosto samozřejmě za nimi vidíme nějakou hodnotu (majetek). Je tomu ale opravdu tak, skutečně mají peníze nějakou hodnotu?
Podíváme-li se na peníze z historického pohledu, tak zjistíme, že vznikly jako prostředek směny mezi jednotlivými druhy zboží nebo služeb. Tedy za každou bankovkou “stála” určitá hodnota, jejímž ekvivalentem byl příslušný obnos ryzího (dnes investičního) zlata. Zjednodušeně řečeno, každý stát mohl natisknout pouze tolik peněz, kolik mohl pokrýt zlatem nebo další skutečnou hodnotou (majetkem, reálnou produkcí svojí ekonomiky). Možná, že si někteří ze vás pamatují, že na starých, ještě socialistických, bankovkách byl nápis ve slovenštině: “Tieto bankovky sú kryté zlatom a ostatnými aktívami Štátnej banky Československej” . Toto jednoduché sdělení ujišťovalo majitele bankovky, že bankovka je kryta hodnotou, jejíž velikost je přímo úměrná hodnotě bankovky. Od určité doby však oznámení o hodnotě bankovky z obrázků zmizelo. Stalo se tak v r. 1971, kdy byl v USA zrušen tzv. zlatý standard. Běžný majitel bankovek si vynechání sdělení o krytí bankovek ani nevšiml a ani nikde v tisku o této zásadní změně žádná zpráva neproběhla. Od té doby již peníze reálnou hodnotu ztratily, jejich hodnota je dána pouze vírou lidí (spotřebitelů), že číslo na bankovce právě takovou hodndotu reprezentuje. To už ale dávno není pravda. V oběhu je daleko více peněz než jsou ekonomiky států schopny vyproduktovat, je jich víc i než je zásob zlata na Zemi. Je jich více protože se zkrátka tisknou. Nástroj, který umožnil tisk bankovek se jmenuje DLUH.
Podívejte se pozorně na video dole, snažte se porozumět. Potom bude pro vás odpověď na otázku: “Jakou hodnotu vlastně mají moje peníze a jakou hodnotu budou mít za pár let moje úspory …”, jednoduchá.
Nechcete-li, aby Vaše úspory ztrácely na hodnotě klikněte na odkaz vpravo dole a NAPIŠTĚ NÁM.
Pozn.: Skutečnost, že peníze jsou vytvářeny z dluhu byla popsána několika odvážnými osobnostmi. Jedním z nic je např. D.Edward Griffin. Zde si můžete přečíst jeho rozhovor, který byl zveřejněn na stránkách E15