Nevyplnili jste přihlašovací údaje.
Uživatel neexistuje.
Špatné heslo.
Váš účet není aktivní.
Jste odhlášen.
Dobrý den, celý den.
Přestože je zlato dlouhodobě jednou z nejbezpečnějších investic, je s ním spojené i jedno riziko. Neseriózní obchodníci. Využívají toho, že zájem o zlato stoupá a snaží se z klientů rychle vytáhnout co nejvíce peněz. Poradíme vám na co si dát při investování do zlata pozor, a jak se podobným obchodníkům vyhnout.
Ekonomové a analytici se shodují, že investice do zlata by měla být součástí každého investičního portfolia. Jeho cena totiž dlouhodobě stoupá a poskytuje výborné zabezpečení proti inflaci.
Pokud chcete mít jistotu, že zlato kupujete od seriózního prodejce, držte se při nákupu několika následujících pravidel.
Ne každé zlato je investiční. Investiční zlato je přesně definované Zákonem o dani z přidané hodnoty, a protože je považované za rezervní měnu, je od této daně osvobozené.
Jiné druhy zlata nejsou osvobozené od DPH a můžete mít problém s jejich prodejem za odpovídající cenu a nemáte jistotu vysoké ryzosti (např. u šperků).
Ať už kupujete mince nebo slitky, měli byste si zjistit, od jakého jsou výrobce. Odborníci doporučují kupovat zlato z dílen mincoven či sléváren se statusem Good Delivery. Jsou to společnosti akreditované London Bullion Market Association a máte u nich záruku ryzosti.
Mezi tyto společnosti patří například Argor Heraeus, Royal Canadien Mint nebo Allgemeine Gold- und Silberscheideanstalt.
Na slitku přitom punc výrobce nesmí chybět. Stejně tak musí mít každý slitek vyražené ještě další informace:
Zpětný odkup investičního zlata by měl nabízet každý seriózní prodejce. Navíc zpravidla nabízí zpětný odkup za lepších podmínek, než kdybyste zlato prodali jinde.
Díky internetu není problém zjistit bližší informace prakticky o každém prodejci. Pokud chcete investovat, najděte si na internetu reference zákazníků i další informace o společnosti.
Ověřte si přitom třeba také to, jestli má firma registraci například u České národní banky nebo různé certifikáty dosvědčující kvalitu. Vyplatí se také navštívit pobočku a ověřit si jednání firmy v praxi.
Stejně jako jinde, ani u zlata nevěřte někomu, kdo vám nabízí zázračně vysoké zhodnocení. Až do loňského poklesu byla výnosnost kolem 14 procent ročně. Přesto se našly firmy lákající na výnos kolem 30 %.
Výjimečně se to sice stát může, moc pravděpodobné to ale není.
Zhodnocení souvisí s tím, kdy zlato nakupujete a kdy ho prodáte. Jeho cena je totiž ovlivňovaná světovými trhy. Čím kratší doba je mezi nákupem a prodejem, tím je transakce rizikovější.
Proto se zlatou požívá hlavně jako dlouhodobý investiční nástroj (například od roku 1985 se jeho hodnota víc než zečtyřnásobila).
Vždy si dobře rozmyslete, jak velkou částku hodláte investovat. Platí totiž, že čím větší slitek koupíte, tím menší platíte marži prodejci. Malé slitky se proto pro investice nehodí tolik jako ty větší, u kterých je cena za gram výrazně nižší.
Na druhou stranu menší slitky snáze prodáte (i když zpětný odkup u vašeho prodejce by neměl být problém ani u větších slitků) a pokud jich máte víc, můžete jich prodat jen část a zbytek si nechat, zatím co větší cihličky se prostě musíte zbavit celé.
Důležité není zlato jen dobře koupit, ale zejména dobře ho později prodat. Uvědomte si, že při prodeji zpět obchodníkovi je výkupní cena nižší než aktuální cena na burze (na rozdíl od nákupu, kdy platíte přirážku).
Zatímco u menších obchodníků bývá odkupní cena 5 – 10 % pod burzovní cenou, u velkých obchodníků jsou třeba i pouhá 0 – 3 %. Dobře tak zvažte u koho a zlato prodat (a jestli se vám to vůbec vyplatí). Navíc můžete uvážit, jestli se vám nevyplatí třeba prodej v aukci (např. u zlatých mincí).
A pokud zlato prodáváte hlavně proto, že akutně potřebujete peníze, zvažte i jiné způsoby jak je získat. Například se Zlatým spořením pořízeným u nás si kdykoliv půjčíte až 70 % z hodnoty uskladněného zlata. Nemusíte ho prodávat a později ho kupovat zpět třeba za vyšší cenu. Navíc nepotřebujete žádného ručitele nebo třeba potvrzení o zaměstnání.
Na trhu najdete i řadu různých zlatých spoření. Stanovíte si v nich cílovou částku pro investování do zlata a prodejci posíláte peníze, dokud tuto částku nenaspoříte. Jenže ne vždy je to výhodné.
Pokud spoření funguje tak, že každý měsíc posíláte třeba 500 Kč a zlato obchodník koupí až když dosáhnete cílové částky, dejte od něj ruce pryč. Hodnota zlata totiž dlouhodobě roste. Když takovým způsobem začnete spořit na uncovou cihličku za 30 000 korun, může cena zlata mezitím stoupnout tak, že nakonec za naspořených 30 000 dostanete jen slitky o váze půl unce.
Vyplatí se proto zvolit spoření, při kterém vám obchodník přikupuje zlato za každou poslanou částku (například Zlaté spoření). I když cena zlata poroste, neproděláte – naopak, vaše vklady se postupně zhodnotí.
-FC-