Pokud jste dosud spáchali dopravní přestupek v zahraničí, byla Vaše identifikace pro zahraniční policii díky nepropojenosti systémů jednotlivých zemí velice složitá.
Když Vás police nezastavila a nepokutovala na místě, následně se již pokuty u Vás nedomohla, protože neznala Vaši adresu. Od příštího roku ale díky připojení ČR k evropskému systému EUCARIS již tak snadno neuniknete a naše úřady budou povinny Vaši adresu do zahraničí sdělit.
Ministerstvo dopravy totiž propojuje český registr vozidel se systémem EUCARIS a od září již testuje sdílení údajů o jednotlivých registrovaných automobilech. Systémy by měly být propojeny pro sdílení základních informací ještě letos. Brzy po propojení systémů se spustí i sdílení informací o dopravních přestupcích mezi členskými zeměmi systému EUCARIS. Pak se Vám může stát, že pokud například v Rakousku cestou k moři překročíte rychlost na úseku měřeném rakouskou policií, dostanete výzvu k zaplacení pokuty po Vašem návratu domů.
Systém EUCARIS byl však vytvořen zejména k omezení přeshraničního obchodu s odcizenými vozidly. Po připojení ČR k tomuto systému pak úředník na odboru dopravy městského úřadu bude moci provést administrativní kontrolu vozu a zjistit, zdali není vozidlo v zahraničí nahlášeno jako odcizené. Ověří, zda dovážené auto např. z Belgie, bylo v Belgii skutečně registrováno a zda je tam i regulérně odhlášeno. Systém je určen výhradně pro orgány statní správy a zákazník-fyzická osoba ani firma si nebude moci prověřit vozidlo ještě před tím, než si jej koupí. Pravdu o původu svého vozidla se dozví až v momentě registrace vozidla na úřadě, kdy už je vlastníkem vozidla a v případě závadného původu jeho vozu mu nezbývá, než se domáhat svých práv u prodávajícího.
Zdroj: Cebia